KWIATY, KTÓRE ZAKWITAJĄ ZIMĄ

Gdy większość roślin doniczkowych przechodzi w stan kilkumiesięcznego spoczynku w kwiaciarniach pojawiają się gatunki, które właśnie w sezonie zimowym zachwycają swoim pięknem. W tej grupie jest między innymi cyklamen.
Cyklameny cechuje efektowne różowe, purpurowe, czerwone lub białe kwiaty. Płatki znajdują się na długich i prostych łodygach. Wyrastają spośród grubych, ozdobnych liści. Kupić je można w doniczkach oraz cięte. Z tych ostatnich powstają efektowne, pachnące bukieciki.

Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się pięknem cyklamenów lepiej kupić roślinę w doniczce. Właściwie pielęgnowana na pewno stanie się ozdobą naszego mieszkania. W jakich warunkach cyklameny czują się najlepiej? Przede wszystkim muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę (około 10 stopni Celsjusza) i rozproszone światło. Trzeba pamiętać o tym, by podłoże było stale wilgotne, dlatego roślinę podlewamy co najmniej trzy razy w tygodniu. Nie wolno doprowadzić do przelania, ponieważ roślina szybko zgnije. Wodę wlewamy do podstawek i po pewnym czasie jej nadmiar usuwamy. Choć cyklameny lubią wilgoć w swoim otoczeniu, to nie znoszą zraszania. Roślinę możemy co pewien czas nawozić specjalnym nawozem zakupionym w sklepie ogrodniczym. Ważnym zabiegiem jest również usuwanie zwiędłych liści i przekwitłych kwiatów.

Dzięki temu umożliwiamy rozwój nowym pędom. Nadmiar wilgoci może wywołać różne choroby, a w konsekwencji doprowadzić do zgnicia rośliny. Bardzo groźną chorobą jest szara pleń. W jej usunięciu pomogą preparaty np. Rovral, Sumilex. Kupując cyklamen doniczkowy należy dokładnie obejrzeć bulwę, liście i pąki. Gdy zobaczymy na nich drobne plamki i naloty lepiej poszukać zdrowszego egzemplarza. Po przekwitnięciu nie należy wyrzucać. Kilka zabiegów sprawi, że w następnym sezonie znowu zachwyci nas swoim pięknem.
  Co zrobić, by cyklamen zakwitł w następnym sezonie ?
Przede wszystkim w chwili rozpoczęcia przekwitania ograniczamy podlewanie. Po usunięciu wszystkich zwiędłych liści i kwiatów doniczkę z bulwą przenosimy w ciemne i chłodne miejsce (np. piwnica). Gołe podłoże podlewamy raz na dwa tygodnie, by zapewnić prawidłową wilgotność. Pod koniec czerwca bulwę przesadzamy do świeżego podłoża i przykrywamy warstwą mieszanki torfu i ziemi kompostowej. Rosnący w odpowiednich warunkach i dobrze pielęgnowany cyklamen długo kwitnie i może żyć nawet kilka lat, choć najczęściej traktuje się go jako roślinę sezonową. Podczas wietrzenia zimą należy uważać, by nie przemrozić cyklamenów stojących na oknie.

W sezonie zimowym duży pokój lub salon rozweseli piękna kliwia. Roślina ta uchodzi za długowieczną. Jej czerwone kwiaty można podziwiać od lutego do maja. Po przekwitnięciu kwiatostany powinno się usunąć. Kliwia nie należy do roślin szczególnie wymagających. Doskonale czuje się praktycznie w każdym zakątku pokoju. Podlewamy ją dwa razy w tygodniu. Zimą bardziej odpowiada jej chłód, natomiast w okresie kwitnienia temperatura powinna wynosić około 18 stopni Celsjusza.

Do efektownych roślin, którymi możemy cieszyć się także zimą , należy roślina zwana kolanchoe. Prawidłowo pielęgnowana osiąga wysokość 15 centymetrów. Najbardziej lubi temperaturę wynoszącą 15 stopni Celsjusza. Kolanchoe nie lubi zbyt dużej wilgotności, dlatego roślinę podlewamy tylko wtedy, gdy podłoże jest suche. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Nie lubi także zraszania. Dobrze czuje się w suchym powietrzu. Może stać nawet w pobliżu kaloryferów.
To czy rośliny doniczkowe przetrwają zimę zależeć będzie od przestrzegania wymogów pielęgnacyjnych. Jedno jest pewne. Za troskliwa opiekę odwdzięczą się pięknymi kwiatami!


Artykuły prasowe o tematyce ogrodniczej drukownane w latach 2004-2006
w Kurierze Porannym i Gazecie Współczesnej przez Jerzgo Gwoździeja.