Artykuły

WYPOCZYNEK WŚRÓD ZIELENI

Jednym z ładniejszych z całą pewnością elementów ogrodu skalnego jest murek kwiatowy. Niezawodny, bo łatwiejszy do budowy i pielęgnacji niż skalna rabata czy skarpa. Zajmuje też mniej miejsca, a nawet powiększa powierzchnię ogródka. Żeby mogły rosnąć w nim byliny skalne, potrzebne są w tym murku szczeliny wypełnione ziemią. Murek nie może być pionowy lecz lekko odchylony ku tyłowi, by cała jego powierzchnia mogła być zwilżana przez deszcz. Nie powinny być zbyt wysokie do 60 cm. Dwustronne i wyższe murki muszą być wzmacniane zaprawą murarską.

SYMBOLE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Święta Bożego Narodzenia, wraz z tradycyjną wieczerzą są – wbrew niektórym opiniom – najważniejsze. Dla przeciętnego rodaka sens tego okresu (wyjąwszy treść wigilijną) tłumaczy się przede wszystkim typowymi potrawami oraz prezentami. Ale nie tylko.


Odpowiedzi na pytania czytelników

Słyszałam że wiosenne niedobory witamin można uzupełniać rzeżuchą. Jakie witaminy zawiera i jak ją uprawiać? Barbara Błaszczyk z Białegostoku.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN PRZEZ SADZONKI

Na ogół amatorzy ogrodnicy uważają sadzonkowanie roślin za czynność trudną i skomplikowaną, a na dodatek nie zawsze efektywną (co często wynika z naszej niewiedzy i popełnianych przy tym błędów). Sadzonkowanie polega na oddzieleniu fragmentu rośliny (łodygi korzenia, liścia) zdolnego do odtworzenia nowego osobnika.


ROZMNAŻANIE ROŚLIN

Jeśli lubimy rośliny, to jednocześnie mamy ochotę „uszczęśliwiać nimi naszych przyjaciół, a więc po prostu rozdawać rośliny, i to właśnie te, które uprawiamy, podziwiamy i sami je rozmnażamy. Rośliny rozmnażamy albo generatywnie – przez wysiew nasion lub zarodników, bądź też wegetatywnie – przez podział osobników, sadzonkowanie lub szczepienie. Większość roślin uprawianych do celów zdobniczych można rozmnażać zarówno z nasion, jak i wegetatywnie. W praktyce ogrodniczej rozmnażanie generatywne nie zawsze jednak daje dobre wyniki, gdyż często rośliny otrzymane z nasion nie powtarzają cech rośliny macierzystej. Z własnej praktyki wiem, że jeżeli weźmiemy nasiona z szyszki świerka srebrnego to po wysiewie otrzymamy tylko kilka sztuk roślin które powtórzą cechę rośliny matecznej, a więc będą bardzo srebrne, inne rośliny będą miały odcień zbliżony do koloru zielonego. Olbrzymią większość odmian roślin ozdobnych rozmnażamy tylko wegetatywnie.

KOCHAJCIE AKSAMITKI

Te prześliczne jednoroczne rośliny o wszechstronnym zastosowaniu mają tylko jedną wadę – zbyt silną woń liści, która nie wszystkim odpowiada. Prawdopodobne jest, że cechy te przyczyniły się do nadania nazwy łacińskiej rodzaju Tagetes od imienia półboga etruskiego Tagesa, wnuka Jupitera. Miał on postać pięknego chłopca i jak to często z młodymi bywa pewnie go było czuć. Podobnego chyba pochodzenia jest jedna z niemieckich nazw tej rośliny „kwiat studentów”.



1 2 3 4 5 następna »